Vizsgálati tájékoztatók

Tájékoztató a vizsgálatokról

  • Cystatin C

    A vizsgálat leírása


    A cisztatin C egy viszonylag kisméretű fehérje, amelyet a szervezet minden magvas sejtje termel, és megtalálható a különböző testfolyadékokban, így a vérben is. A cisztatin C állandó mennyiségben termelődik, bomlik le, és szűrődik ki a vesében. A teszt a vér cisztatin C szintjét méri, mely segít a vesefunkció megítélésében.


    Ha a vese megfelelően működik, a cisztatin C koncentrációja a vérben állandó. Ha azonban a vesefunkció romlik, a cisztatin C koncentráció emelkedik. A cisztatin C szintjének emelkedése az   GFR csökkenésével párhuzamosan történik, és gyakran hamarabb kimutatható, minthogy a GFR-ben mérhető változás áll be. A vesefunkció romlása esetében a cisztatin C emelkedése párhuzamos a kreatinin és a karbamid emelkedésével. 


    A cisztatin C vizsgálat a vesefunkciókárosodás kimutatására használható ismert vagy gyanított vesebetegség esetén, a kreatinin és a kreatinin clearance mérés alternatívájaként. Igazi jelentősége azokban az esetekben van, amikor a kreatinin mérés eredménye félrevezető lehet, mivel a szervezetben keletkező kreatinin mennyisége függ nemtől, kortól és izomtömegtől.




    Készítette: 

    Barátki Balázs

    Fekete Dávid

    2022.03.02.

  • Szérum totál epesav koncentráció meghatározás

    A vizsgálat leírása


    A szérum totál epesav koncentráció meghatározás fő indikációs területe a terhességi intrahepaticus cholestasis (ICP) gyanúja. ICP fennállása jelentősen növeli a perinatális morbiditást és mortalitást, valamint a spontán és indukált koraszülések előfordulását. 


    A jelenlegi szülészeti irányelvek az igazolt ICP eseteknél az epesav-szintektől teszik függővé a szülészeti ellátást, amelynek oka, hogy az epesav koncentráció jelentős emelkedése akár 30-szorosára növeli a III. trimeszter végén jelentkező magzati elhalás valószínűségét. 


    A betegség kiváltó oka nem teljesen tisztázott, kialakulásának lehetséges magyarázata, hogy a terhesség során megváltozott mennyiségben jelenlévő szteroidhormonok - főként ösztrogének - hatására az epeutak tónusa csökken (ellazulnak), ezért az epe elfolyása akadályozott, pang, felhalmozódik. Súlyosabb esetben a májsejtek elhalnak (nekrotizálódhatnak) és epe trombusok alakulhatnak ki. Mivel az epepangás a májban alakul ki, ezért nevezik a betegséget intrahepatikus kolesztázisnak. 


    Kezdeti tünetek az étvágytalanság, fokozódó sárgaság a terhesség 20-24. hetétől kezdődően, valamint elsőként csak a kéz- és lábfejeket, de későbbiekben akár az egész testfelületet érintő erőteljes bőrviszketés. Ezenkívül előfordulhat májtáji fájdalom, émelygés, hányinger és hányás. 


    Az anyára nézve a betegség rendszerint nem jár súlyos következményekkel, azonban az erőteljes viszketés az életminőség romlásához, kialvatlansághoz vezethet. A tünetek a szülés után 2-3 hét alatt teljesen megszűnnek, a betegség magától rendeződik. 


    A kolesztázis diagnosztizálása főként a klinikai tüneteken alapul. Előfordulnak azonban olyan esetek is, amikor nem egyértelműek sem a tünetek, sem a laboratóriumi eltérések, és ezekben az esetekben felmerülnek hasonló tünetekkel járó kórképek (pl. májgyulladás, vírusfertőzés, bőrgyulladás). A differenciál diagnosztikai szempontból szóba jövő kórképeket ki kell zárni. A mintavétel ideje terhesek esetében a harmadik trimeszterben nem éhgyomri, hanem közvetlenül ebéd utáni mivel az így kapott eredmények jobban segítik a klinikai döntéshozatalt.




    Készítette: 

    Barátki Balázs

    Fekete Dávid

    2022.03.02.

  • NT-pro BNP vizsgálat

    A vizsgálat leírása


    A pangásos szívelégtelenség megállapításában, illetve a betegség súlyosságának besorolásában nyújt segítséget.  Elégtelen szívműködés esetén a B típusú natriuretikus aktív hormon és egy inaktív darabja, az NT-pro BNP szabadul fel. Diagnosztikai célból az NT-pro BNP mérjük. Egyéb szíveredetű biomarkerek meghatározásával együtt jelzik a szívre nehezedő terhelés mértékét és az esetleges károsodást. 


    A szívelégtelenség tünetei gyakran nem specifikusak és előfordulnak más betegségekben is, ezért szükséges a tüdőt érintő betegségektől elhatárolni (nem szív-eredetű tüdőödéma, COPD, tüdőgyulladás stb.), mert a pontos diagnózis fontos a kezelés szempontjából.


    Akut koronária szindrómában is fontos az emelkedett NT-pro BNP szint meghatározása, mert segíthet az újabb kardiális esemény kockázatának megítélésében.


    A mért értékek mellett szükséges belgyógyászati, illetve kardiológiai konzultáció is a pontos diagnózis és terápia meghatározásának érdekében.


    Vizsgálat menete:

    Az NT-pro BNP mennyiségi meghatározását vérből történik. 




    Készítette: 

    Barátki Balázs

    Fekete Dávid

    2022.03.02.


  • Új koronavírus (SARS-CoV-2) elleni T-sejtes immunitás vizsgálatának rövid bemutatása

    A vizsgálat leírása

    Sok tanulmány bizonyította már, hogy a neutralizáló antitestek megjelenése mellett, a sejtes (celluláris) immunitásnak is fontos szerepe van a SARS-CoV-2 elleni védelem kialakításában mind a vakcinációt, mind pedig a természetes megfertőződést követően.¹


    A celluláris immunválasz karmesterei, az ellenanyagok megjelenését és más immunsejtek aktivációját támogató segítő T-sejtek, valamint az ölő (citotoxikus) T-limfociták, amelyek fő feladata a vírussal fertőzött sejtek felismerése és elpusztítása. A most felsorolt funkcióik mellett, mindkét sejttípus részt vesz továbbá a hosszútávú immunológiai memória kialakításában, ami optimális esetben a vírusspecifikus ellenanyag szint csökkenését követően is fennmarad.²


    A sejtes immunitást egy úgynevezett IGRA (Interferon Gamma Release Assay) teszt segítségével mérjük. A vérvételt követően a sejteket először koronavírus eredetű antigénekkel (pl.: tüske fehérje fragmentum) stimuláljuk 16-24 órán keresztül, majd speciális enzimreakción alapuló méréssel (ELISA) detektáljuk a segítő és citotoxikus T-limfociták aktiváció hatására történő IFNγ termelését. Minél magasabb az így kapott érték, annál erősebb a fertőzést vagy az oltást követően kialakult sejtes immunitás.3,4 Fontos, hogy ez sok esetben akkor is kimutatható, amikor a neutralizáló antitestek szintje már alacsony, vagy nem detektálható. A vizsgálatot CE-IVD jelöléssel ellátott QuantiFERON SARS-CoV-2 kit segítségével végezzük el.


    A celluláris válasz tesztelése főleg azoknak ajánlott, akik már átestek a fertőzésen, vagy rendelkeznek védőoltással és szeretnének megbizonyosodni arról, hogy kialakult-e bennük a megfelelő sejtes védettség.


    A 60/2021. (II.12) Kormány rendelet értelmében a védettségi igazolvány igényléséhez a T-sejtes immunitás vizsgálat pozitív eredménye nem használható fel.


    Információ magán páciensek részére:

    A T-sejtes vizsgálathoz szükséges vérvétel jelenleg hétfőtől csütörtökig lehetséges laborunkban. A vérvételre jelenleg csak telefonon (+3612401880) lehet jelentkezni. 

    Az eredmények kiadása a vérvételt követő pénteki napon történik.


    Információ szerződéses mintavételi partnerek részére:

    • A mintákat a labor hétfőtől csütörtökig 8-15 óra között fogadja. Ettől eltérő szállítás esetében egyeztetés szükséges. 
    • A mintákat Li-Heparinnal alvadásgátolt csövekben kell levenni. Minimális vér térfogat: 6 ml. 
    • Tárolási körülmények: szobahőmérséklet
    • A mintának a vérvételt követően 4 órán belül a laboratóriumba kell érkeznie
    • Eredménykiadás a mintavételt követő pénteken történik

    Hivatkozások

    1. Moss, P. The T cell immune response against SARS-CoV-2. Nat. Immunol.   23, (2022).
    2. Abbas, A. K., Lichtman, A. H. & Pillai, S. Cellular and Molecular Immunology. (Elsevier Inc., 2011).
    3. Murugesan, K. et al. Interferon-γ Release Assay for Accurate Detection of Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 T-Cell Response. Clin. Infect. Dis.   73, E3130–E3132 (2021).
    4. Tormo, N. et al. Commercial Interferon-gamma release assay to assess the immune response to first and second doses of mRNA vaccine in previously COVID-19 infected versus uninfected individuals. Diagn. Microbiol. Infect. Dis.   102, (2021).



    Készítette: 

    Barátki Balázs

    Fekete Dávid

    2022.03.02.




Share by: